لوله گالوانیزه چیست

گالوانیزه چیست

برای محافظت و جلوگیری از اکسید و خوردگی برخی از فلزات, بر روی آن ها عمل گلوانیزسیون انجام می شود. در این روش پوششی از فلز روی را بر روی فلزات قرار می دهند، این لایه که ناشی از ترکیباتی مانند فلز روی و برخی از ترکیبات آهن است. از این نوع فلزات و ترکیبات بیشتر در صنعت فولاد و آهن نسبت به دیگر صنایع کاربرد دارد.

لوله گالوانیزه چیست و انواع آن

به لوله های فلزی که سطح آن را با فلز روی پوشش می دهند لوله گالوانیزه گفته می شود. بر اساس جنس نوع فلز لوله گالوانیزه را می توان به دو دسته کلی لوله های گالوانیزه آهنی و لوله های گالوانیزه فولادی تقسیم کرد. لوله های گالوانیزه به دلیل کاربردهای بسیاری که دارند باید بسیار مستحکم و با کیفیت باشند. از این رو اگر قصد خرید این محصول را دارید، باید از مراکز معتبر خرید خود را انجام دهید. آهن پخش با ارائه محصولات خود از برترین کارخانه های کشور، کیفیت اجناس خود را تضمین می کند.

لوله گالوانیزه چیست و انواع آن

لوله گالوانیزه فولادی چیست

لوله های گالوانیزه در بازار بیشتر با نام لوله های آهنی سفید شناخته می شود و در نامگذاری فرقی بین این دو نوع لوله گذاشته نمی شود؛ اما لوله های فولادی گالوانیزه نسبت به لوله های گالوانیزه آهن سبک تر هستند. و بیشترین استفاده از آن ها برای تهویه انجام می شود. جنس این لوله ها از فولاد نرم است و برای ساخت آن ورق فولاد را با فشار از داخل قالب عبور می دهند و بعد از آن درزهای موجود را بهم جوش می دهند، تا فاصله و درز لوله ها از بین برود در گام بعدی برای جلوگیری از زنگ زندگی لوله ها در یک ظرف از گالوانیزه یا همان روی پوشش می دهند. این نوع لوله ها نیز نسبت به اسید از حساسیت بیشتری برخوردار هستند و هر نوع اسیدی که برای چدن مضر باشد برای لوله های گالوانیزه فولادی نیز مضر خواهد بود. این لوله ها با آب مشکلی ندارند و در مجاورت با آب که باشند باعث سخت تر شدن هر چه بیشتر آن ها خواهد شد. 

لوله گالوانیزه چیست

لوله‌های آهنی گالوانیزه چیست

این لوله ها با استفاده از آهن سفید نورد داده شده ساخته می شود و درزهای موجود در آن نیز با دستگاه های درز جوش به هم جوش داده می شوند؛ بعد از این مرحله آن ها را به یک مخزن حاوی روی مذاب منتقل می کنند؛ بنابراین به این خاطر است که به آن لوله های با درز نیز گفته می شود. شما می توانید این لوله ها را با رنگ های تیره و خاکستریشان شناسایی کنید؛ این لوله بر حسب نیاز بازار به دو صورت سبک و سنگین ساخته می شوند. بیشتر لوله های گالوانیزه آهنی و فولادی را در ابعاد شش متری دو سر می سازند، که دو سر دنده با قطر ۱/۲ اینچ تا ۸ اینچ تولید می شوند. قطر لوله های گالوانیزه  به قطرهای اسمی معروف هستند و به این صورت است که از قطر داخلی بیشتر هستند و همواره از قطر خارجی کوچک تر هستند. اگر قصد خرید لوله های گالوانیزه را دارید، معمولا این نوع لوله ها بر اساس نمره شناخته می شوند. شما می توانید لوله های گالوانیزه را با استفاده از دنده پیچی به یک دیگر متصل کرده و با استفاده از مواد مخصوص این دو لوله را به یکدیگر متصل می کنند.

به این مطلب امتیاز دهید
3 از 5 (2 امتیاز)