قیمت روز هر کیلو آهن ضایعات

در صنایع مختلف مانند ساختمان سازی و خودروسازی مواد دور ریز قابل بازیافتی وجود دارند که به آن ها ضایعات می‌گویند. با توجه به این که امکان استفاده مجدد از این ضایعات وجود دارد و می توان آن ها را بازیافت کرد، قیمت روز هر کیلو آهن ضایعات، مورد توجه خریداران این محصولات فلزی قرار می گیرد. ما در این مقاله سعی داریم عوامل تاثیرگذار بر قیمت هر کیلو آهن ضایعات و نحوه محاسبه قیمت هر کیلو آهن ضایعات را برای شما شرح دهیم. شما عزیزان می توانید برای اطلاع از قیمت تیر آهن و سایر آهن آلات مور نیاز خود با آهن پخش همراه شوید.

عوامل مؤثر بر قیمت آهن ضایعات

ضایعات آهنی علاوه بر ضایعات فلزی به‌جامانده از صنایع، شامل ضایعات خانگی نیز می شوند. بسیاری از لوازم منزل غیرقابل استفاده آهنی، نیز توسط خریداران ضایعات جمع ‌آوری شده و به انبار های مخصوص یا محیط های روباز انتقال داده می‌ شوند.
از عوامل تأثیرگذار بر قیمت هر کیلو آهن ضایعات می توان به وزن هر کیلو آهن و عملکرد قطعه فلزی ضایعاتی اشاره کرد. به طور مثال:

  • اگر قطعه ضایعاتی موتور ماشین باشد و امکان استفاده مجدد از آن وجود داشته باشد، دیگر قیمت آن بر اساس وزن محاسبه نمی‌ شود.
  • اگر آهن ضایعاتی از ترکیب چند نوع فلز ساخته شده باشد، به دلیل داشتن ناخالصی قیمت آن کاهش می یابد.

به طور کلی قیمت هر کیلو آهن ضایعات ثابت نیست و با توجه به افزایش یا کاهش قیمت بازار تغییر می‌کند. به طور مثال ممکن است قیمت هایی که در سایت های اینترنتی مشاهده می کنید، با قیمت‌ های عرضه شده در انبار های ضایعات آهن تفاوت داشته باشند.

عوامل مؤثر بر قیمت آهن ضایعات 

قیمت روز هر کیلو آهن ضایعات چگونه محاسبه می شود؟

قیمت ضایعات آهنی بر اساس واحد وزنی برحسب کیلوگرم محاسبه می ‌شود. انبار هایی که ضایعات آهنی را انبار می کنند، آهن های ضایعاتی سبک و سنگین را بر طبق وزن آن ها به فروش می ‌رسانند. در کشور های پیشرفته دنیا، ابتدا ضایعات آهنی و فلزی را از هم جدا می‌ کنند و آن ها را به صورت پودر در می ‌آورند، سپس افزودنی هایی که در صنعت قطعه سازی مورد نیاز است به آن ها اضافه می ‌کنند و به بازار عرضه می‌ کنند. اما در کشور ما تمام ضایعات فلزی در کوره‌ ها ذوب می شود. به همین خاطر عوامل تعیین کننده قیمت هر کیلو آهن ضایعات، وزن آن است.

قیمت ضایعات هر کیلو آهن به صورت خرده بار و عمده بار نیز متفاوت است. به طور مثال: قیمت هر کیلو آهن درجه یک به صورت خرده بار 9724 تومان و به صورت عمده بار 10751 تومان است. قیمت هر کیلو آهن ضایعات روزانه توسط کارخانه ‌های اعلام می ‌شود. قیمت تعیین شده نیز تحت تأثیر نوسانات قیمت بازار فولاد هستند و ممکن است تغییر کند.
بسیاری از کارخانه ها که با استفاده از ذوب آهن ضایعات محصولات گوناگونی تولید می کنند، ممکن است انواع خاصی از ضایعات را نیاز داشته باشند و قیمت بالاتری برای خرید آن ها پرداخت کنند.
در برخی از کارخانه ها از ضایعات برای تولید شمش های فولادی استفاده می کنند و برخی دیگر نیز ضایعات آهن را به منظور تولید پروفیل فولادی و میلگرد خریداری می‌ کنند.
آهن ضایعات مصارف دیگری در صنایع خودروسازی، ریخته گری قطعات چدنی و فولادی و ماشین سازی دارد. به خاطر اینکه درصد مواد مورد نیاز برای این صنایع در ضایعات مختلف متفاوت است، همین امر موجب کاهش یا افزایش کمی در قیمت هر کیلو آهن ضایعات می ‌شود. به عنوان مثال: قیمت ضایعات آهن درجه یک از 1270 تومان تا 1310 تومان متغیر است.

قیمت روز هر کیلو آهن ضایعات چگونه محاسبه می شود؟ 

روش های تعیین قیمت آهن ضایعات

روش تحویل در مقصد: خریدار و فروشنده پس از اینکه روی قیمت توافق کردند، ضایعات مورد نیاز خریدار به مقصد حمل می شوند و محاسبه وزن ناخالصی ضایعات، توسط کارشناس کنترل کیفی کارخانه خریدار، انجام می شود. سپس بر اساس وزن بار و توافق صورت گرفته میزان ناخالصی و هزینه کرایه کسر شده و قیمت محاسبه می‌ گردد.

روش خرید در مبدأ: در این روش فروشنده در انبار خود، آهن آلات ضایعاتی را در اختیار خریدار قرار می دهد تا بررسی کیفی لازم در مبدأ انجام شود. سپس با توجه به وزن مورد نظر، بر سر قیمت توافق می ‌کنند و حمل بار نیز توسط خریدار انجام می ‌شود. در ایران اغلب کارخانه ها از روش اول برای خرید و فروش ضایعات آهن استفاده می ‌کنند.

خبر خوبی که برای شما داریم این است که از این پس می توانید تنها با مراجعه به وبسایت آهن پخش و بدون نیاز به روش های قدیمی قیمت لحظه ای آهن را به طور دقیق استعلام کنید. کارشناسان ما به شما کمک می کنند تا قیمت دقیق آهن ضایعاتی را به دست آورید و به آسانی خریداری کنید.

روش های تعیین قیمت آهن ضایعات

قیمت ضایعات میلگرد

قیمت ضایعات میلگرد متغیر است و بستگی به عوامل مختلفی داردد، از جمله:

  • نوع و مشخصات میلگرد: قیمت ضایعات میلگرد به وزن و نوع آن وابسته است.
  • میزان عرضه و تقاضا: استفاده از ضایعات میلگرد به عنوان منبع مواد اولیه در صنایع مختلف می‌تواند قیمت را تحت تاثیر قرار دهد، در واقع با بالا رفتن تقاضا برای استفاده از میلگرد، میزان میلگردهای موجود در بازار ممکن است کم شود و به همین دلیل صنعت‌گران به استفاده از ضایعات آن و بازیافت آن‌ها برای مصرف دوباره روی بیاورند.
  • نرخ ارز: اگر تجارت ضایعات میلگرد بین کشورها انجام می‌شود، نرخ ارز نیز بر روی قیمت تاثیرگذار است. افزایش نرخ ارز ارزش پول ملی را کاهش می‌دهد و ممکن است قیمت ضایعات میلگرد ارزان‌تر شود.
  • هزینه‌های تولید و بازیافت: هزینه‌های مرتبط با جمع‌آوری، پالایش و بازیافت ضایعات میلگرد نیز بر قیمت تاثیر می‌گذارد، همچنین هزینه‌های تولید فولاد نیز می‌توانند قیمت ضایعات میلگرد را تحت تأثیر قرار دهند.

پیشنهاد می‌شود که برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در مورد قیمت‌ها و همچنین نحوه خرید و فروش ضایعات میلگرد، با کارشناسان آهن پخش تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید
2 از 5 (3 امتیاز)